Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
page
post
Žaluzie Komfort
Blog
Návod: Jak na údržbu rolet den a noc
20. 7. 2023

Návod: Jak na údržbu rolet den a noc

Rolety Den a Noc jsou moderní, jednoduché na ovládání a hodí se do každé domácnosti i kanceláře. Víte ale, jak je správně vyčistit? Jak se dozvíte na následujících řádcích, údržbu žaluzií den a noc zvládně každý a zabere jen minimum času.


Některé typy stínění (například závěsy), jsou náročné na údržbu, protože se musí sundat z okna, vyprat/vyčistit, a pak zase pověsit zpátky. To ale neplatí pro rolety Den a Noc, které ve většině případů vyčistíte lusknutím prstu.

Jak čistit rolety den a noc

Postup čištění rolet Den a Noc závisí na tom, jestli se chcete zbavit pouze prachu, nebo potřebujete odstranit skvrny.

Čištění prachu na žaluziích den a noc

Drobný prach prakticky nemusíte řešit. Kvalitní rolety Den a Noc totiž bývají opatřeny impregnační (antistatickou) vrstvou, která je proti prachu odolná, alespoň krátkodobě. Pokud se na látce přeci jen po čase vrstva prachu usadí, odstraníte ji jednoduše rolováním rolety nahoru a dolů

Na větší množství prachu – ten se ale usazuje spíš na levnějších a méně kvalitních roletách den a noc – výborně poslouží vysavač. Díky němu budete mít během několika vteřin po starostech. Jestliže se vysavač rozhodnete použít, doporučujeme roletu den a noc vysávat na nejnižší stupeň sání. Při neopatrném zacházení hrozí poškození impregnační vrstvy. 

Odstraňování nečistot z rolet den a noc

S prachem si žaluzie den a noc snadno poradí, ale skvrny, mastnoty a další nečistoty mohou být větším oříškem. Naštěstí se ale také dají vyčistit. Jak na to? 

Malé a nevýrazné fleky bez potíží setřete pomocí suchého, nebo navlhčeného hadříku. Většinou není nutné nijak výrazně tlačit, stačí hadříkem párkrát přejet tam a zpět.

U odolnějších nečistot nejspíš budete muset sáhnout i po čisticím prostředku, což je naprosto v pořádku. Dejte si ale pozor, aby rolety neponičil. Doporučujeme zvolit třeba univerzální prostředky, které běžně používate na čištění jiné stínící techniky nebo nábytku. 

Rozhodnete-li se rolety Den a Noc čistit vlhkým hadříkem, po čištění je nechte vyrolované, aby měly dostatek času na proschnutí.

Vyhněte se čištění kartáčem

Ať už se chcete zbavit prachu, výrazné skvrny nebo mastnoty, rozhodně k čištění látkových rolet Den a Noc nepoužívejte kartáče, drátěnky ani jiné hrubé čisticí nástroje. Už po chvíli byste totiž poškodili antistatickou vrstvu rolety, tím pádem by se na ní mnohem více zachytával prach. „Hrubé“ čištění navíc může poškodit i design rolet.

Jak často čistit žaluzie den a noc

Neexistuje žádné univerzální pravidlo, které by určovalo, jak často je potřeba rolety Den a Noc čistit. Nejlépe uděláte, pokud jim budete věnovat pozornost pokaždé, když provádíte pravidelný úklid domácnosti (například jednou měsíčně). 

Když při úklidu zjistíte, že se na roletách uchytila jen malá vrstva prachu, vyrolujte je nahoru a dolů, tím se většiny prachu zbavíte. Skvrny a jiné nečistoty doporučujeme čistit hned, jak je odhalíte.

Víte, že naši specialisté vám s údržbou rolet Den a Noc i další stínící techniky rádi poradí přímo na místě? Zajistíme také doručení a montáž rolet.

Co je dobré vědět, než se do údržby rolet Den a Noc pustíte 

Jak vidíte, údržba žaluzií den a noc je hračka, to nejdůležitější už o ní víte. Hodit se vám ale budou i následující informace:

  • Ve většině případů není potřeba rolety den a noc kvůli údržbě sundávat. Hadříkem i vysavačem je snadno vyčistíte přímo na okně. Nebojte se tedy, že byste při každém úklidu potřebovali šroubovák. 
  • Rolety Den a Noc byste neměli prát ani žehlit. Za prvé to není nutné a za druhé byste si je poškodili. 
  • Žaluzie den a noc klidně otírejte vlhkým hadříkem, ale určitě je nepolívejte velkým množstvím vody.

Náročnější údržbu nechte na odbornících

Vyčistit žaluzie den a noc zvládnete hravě sami. Co když ale při pravidelné údržbě zjistíte, že navíjení rolet přestává fungovat, jak má, nebo že se zaseklo ovládání? Pokud s údržbou a opravou stínící techniky nemáte dlouhodobé zkušenosti, doporučujeme řešení těchto komplikací nechat na odbornících.

Například v Žaluziích KOMFORT vám veškeré rolety i žaluzie rádi opravíme.

Vyrobíme pro vás žaluzie Den a Noc na míru

Že zatím rolety den a noc nemáte a rádi byste si je pořídili? Vyrábíme je na míru pro zákazníky z Prahy a středních Čech. Zařizujeme také dovoz a montáž rolet. Napište nám svou představu na e-mail praha@zaluziekomfort.cz. Rádi s vámi probereme podrobnosti a navrhneme ideální řešení.

Časté dotazy

Jaké jsou výhody rolet den a noc?

Mezi hlavní výhody den a noc patří snadné ovládání, libovolné nastavení propustnosti světla nebo výborné izolační vlastnosti. Více o přednostech rolet den a noc se dočtete v tomto článku.

Mohu rolety den a noc vyčistit i bez vody?

Ano, například k odstranění prachu vám bude stačit prachovka nebo suchý hadřík.

Které čisticí prostedky bych na rolety den a noc neměl/a používat?

Rozhodně nepoužívejte „agresivní“ čisticí prostředky, například Savo.

Nezávazná poptávka

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
© 2023 ZK BLINDS s.r.o. | www.budvidetnawebu.cz
Kariéra