Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
page
post
Žaluzie Komfort
Blog
Návod: Jak vyměnit textilní pásku žaluzií
27. 12. 2023

Návod: Jak vyměnit textilní pásku žaluzií

Kromě přetrženého silonu nebo rozbitého řetízku patří k častým závadám horizontálních žaluzií i potíže s textilní páskou (někdy se jí říká také stužka, tkaloun či texband). Potřebujete pásku opravit/vyměnit a nechcete volat specialistu? Přečtěte si návod, jak to zvládnout svépomocí.

Kdy je potřeba textilní pásku žaluzie opravit?

Právě díky textilní pásce je možné žaluzie vytahovat nahoru a dolů. Jenže tak jako každý materiál, i textband se jednoho dne opotřebí a vypoví svou službu. Stužka se postupem času třepí a po delší době může dojít až k jejím roztržení. Navíc kvůli třepení vlákna zůstávají na navíjecí kladce, což omezuje správné fungování žaluzií (vytahují se nakřivo)

V takovém případě se výměně textilní pásky nevyhnete. Doporučujeme opravu provést už ve chvíli, kdy si poprvé všimnete výraznějšího třepení pásky.

Co si připravit, než začnete

Výměna textilní pásky u žaluzií není náročná na přípravu ani materiál, budete potřebovat pouze:

  • novou textilní pásku (ideálně v barvě vašich žaluzií)
  • klasický šroubovák, případně aku šroubovák
  • metr
  • nůžky

V tuto chvíli máte vše připravené, můžete se pustit do práce!

1. Určete správnou délku pásky

Abyste zjistili správnou délku texbandu, vezměte metr a změřte vzdálenost od horní ke spodní hraně okna. Dle naměřené délky pásku ustřihněte. 

2. Odmontujte žaluzie

V dalším kroku vysuňte lamely nahoru, odstraňte plastové krytky na okrajích a žaluzie odmontujte. Pokud je potřebujete odnést dál od okna, nezapomeňte odstranit i napínací kolíky, které slouží k uchycení silonu.

3. Vysuňte boční převodovku

V této chvíli začíná samotná výměna/oprava pásky. Nejprve na straně řetízku vysuňte tzv. boční převodovku (pouzdro) s vedením řetízku a odjistěte vodící silon.

4. Vyjměte kovovou tyč/drát

V „kleci“ žaluzií se ukrývá tyč (tzv. ovládací drát), který je potřeba vysunout. Abyste to mohli provést, odstraňte nejprve plastovou krytku na tyči.

5. Odstraňte starou pásku

Nyní se opatrně pusťte do odstranění staré stužky. Na spodní straně poslední lamely oddělejte zajišťovací klínek pásky a texband opatrně vytáhněte. Pokud už byl tkaloun hodně roztřepený, budete nejspíš muset opatrně očistit kladku navíjení od zbytku látky (kladka se nachází v kleci žaluzií, na místě, odkud jste vytáhli ovládací drát).

Je očištění klady v žaluzii složité? Tím pádem kladku vytáhněte ven, pomůže vám s tím šroubovák.

6. Navlékněte novou pásku

Pokud jste starou pásku odstranili a očilisti kladku navíjení, přišel čas navléknout nový texband, který jste si předtím poctivě změřili a ustřihli.

Důležité je textilní pásku vložit do stejného otvoru, ze kterého jste vytáhli původní stužku. Také směr navíjení musí být stejný.  Postupným navíjením na kladku zajistíte, že texband bude správně držet. 

A ještě jedna klíčová připomínka: všechny kladky v žaluzii byste měli navíjet stejným směrem.

Navinuli jste nový tkaloun? Výborně, teď pásku provlečte jednotlivými lamelami a pod poslední lamelou ji upevněte zajišťovacím klínkem

7. Vložte zpět tyč a boční převodovku

Nejtěžší část práce za sebou, teď už jen zbývá uvést žaluzie do původního stavu. Vsuňte zpátky do klece tyč (vodící drát) a na ni následně přidělejte boční převodovku s vedením řetízku. Zároveň zajistěte vodící silon.

8. Namontujte žaluzie zpět na okno

Nyní už jen namontujte žaluzie zpět na původní místo, ideálně k tomu použijte aku vrtačku.

Na závěr vyzkoušejte, jestli navíjení žaluzií funguje správně. Pokud ne, může být problém v nastavené délce pásky. Upravíte ji snadno odepnutím klínku pod poslední lamelou.

V nejhorším případě vyměňte žaluzie za nové

Někdy může být oprava textilní pásky žaluzie tak náročným (a někdy i nemožným) úkolem, že se více než pomoc odborníků vyplatí pořízení nových žaluzií. 

S výběrem žaluzií vám rádi kdykoliv poradíme na e-mailu praha@zaluziekomfor.cz. Stačí, když nám upřesníte svou představu a my obratem zašleme nezávazné nacenění. 

Časté dotazy

Stačí, když vyměním jen jednu textilní pásku?

Aby se žaluzie vytahovaly a zatahovaly správně, doporučujeme vyměnit všechny pásky najednou.

Probíhá výměna textilní pásky u všech žaluzií stejně?

Postup se může v některých drobnostech lišit, protože každé horizontální žaluzie jsou vyrobeny trochu jinak. Výměna texbandu ale probíhá velmi podobně.

Zatím jsem textilní pásku nikdy neměnil/neměnila. Zvládnu to?

Náš návod by vám měl s výměnou pásky výrazně pomoci.

Nezávazná poptávka

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
© 2023 ZK BLINDS s.r.o. | www.budvidetnawebu.cz
Kariéra