Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
page
post
Žaluzie Komfort
Blog
Výměna řetízku žaluzie: jak na to krok za krokem?
4. 10. 2023

Výměna řetízku žaluzie: jak na to krok za krokem?

Pokud doma dlouhodobě používáte žaluzie s řetízkem, nejspíš už se vám to také stalo. Žaluzie léta skvěle sloužily, ale jednoho dne jste přišli k oknu, zatáhli za řetízek… a ten se přetrhnul. Co v takové situaci dělat? Jak se dozvíte v návodu níže, s trochou šikovnosti tuto komplikaci vyřešíte i sami. 

Na úvod ale chceme připomenout, že není žádná ostuda, když si řetízek nebo kteroukoliv další část žaluzií necháte opravit – třeba od specialistů z Žaluzií KOMFORT. Ať už potřebujete podat pomocnou ruku s řetízkem nebo třeba vyměnit silon žaluzie, jsme vám k dispozici. Ušetříte si tak spoustu času i nervů.

Jestli jste se rozhodli pro opravu na vlastní pěst, doporučujeme postupovat podle následujících kroků. Tento návod se týká výměny řetízku u klasických horizontálních žaluzií.

Co si před výměnou ovládacího řetízku připravit

Než se do výměny pustíte, dejte si přehledně na jednu hromádku:

  • šroubovák/aku vrtačku
  • nový řetízek (měl by být zhruba dvakrát delší než sklo okna)
  • spojku řetízku

1. Odmontujte žaluzie z okna

Abyste mohli řetízek pohodlně vyměnit, je nejprve potřeba žaluzie demontovat. To není nic těžkého: stačí lamely vytáhnout nahoru, odstranit boční krytky (na levé i pravé straně) a šroubovákem nebo vrtačkou odšroubovat šrouby. Pokud byste chtěli výměnu provádět dál od okna, je také potřeba vytáhnout vodící silony.

Skvěle, v tuto chvílí máte vše připraveno a můžete se pustit do samotné výměny ovládacího řetízku.

2. Vysuňte plastové pouzdro

Nyní přichází důležitý okamžik. Z pravé strany horní části žaluzií – tedy v místech, kde jste žaluzie demontovali – vytáhněte malé plastové pouzdro, ve kterém se ukrývá kolečko zajišťující správné fungování řetízku. Toto ozubené kolečko vyjměte z pouzdra ven.

Zároveň odstraňte původní rozbitý řetízek, který je na kolečku nasazený. Doporučujeme si vyfotit způsob uchycení řetízku na kolečku, abyste pak stejně mohli nasadit řetízek nový.

3. Nasaďte nový řetízek

Vezměte ozubené kolečko a nasaďte na něj nový řetízek. Poté kolečko vraťte zpět do plastového pouzdra a řetízek vložte do úzkých drážek.

4. Spojte konce řetízku spojkou

Nyní vezměte spojku, kterou jste si předem připravili, a spojte pomocí ní konce nového řetízku. Spojku umístěte přibližně 15 cm od horního okraje žaluzie. Ideální také je, když se spojka nachází na vnitřní straně, tzn. na řetízku bude na straně blíže k oknu.

5. Vložte plastové pouzdro zpět

Pomalu se blížíte do finále. V tuto chvíli máte nový řetízek navlečený a spojený spojkou. Zbývá jej tedy zasunout zpět do žaluzií na vodící tyč

6. Namontujte žaluzie na okno

Vezměte žaluzie a opatrně je připevněte pomocí šroubů zpátky na okno. Jakmile je přimontujete, nezapomeňte na okraje žaluzií nasadit plastové krytky.

7. Vyzkoušejte, jestli řetízek funguje

Na závěr stáhněte lamely žaluzií zcela dolů a a vyzkoušejte, zda nový řetízek funguje, jak má. Když zjistíte, že drhne nebo se zasekává, raději žaluzie ještě jednou odmontujte a zkontrolujte, jestli je řetízek v pouzdře nasazený správně.

Pokud řetízek funguje jako na drátkách, máte vyhráno. Výměnu jste zvládli úspěšně a příště už ji určitě zvládnete i bez návodu.

Nedaří se vám řetízek vyměnit? Napište nám

Postupovali jste podle návodu, ale přesto se vám nedaří ovládací řetízek vyměnit? Neriskujte poškození žaluzií a raději opravu přenechte odborníkům.

Stačí, když nám napíšete na e-mail praha@zaluziekomfort.cz a my se o výměnu postaráme. Opravu žaluzií provádíme u zákazníků v Praze a ve středních Čechách.

Časté dotazy

Řetízek se mi nepřetrhl, ale vyvlékl v místě spojky. Musím kvůli tomu pořizovat nový řetízek?

Ne, pokud se řetízek rozpojil v místě spojky, stačí jen vzít novou spojku a znovu ho spojit.

Provádíte výměnu řetízku žaluzií?

Ano, pokud si s výměnou ovládacího řetízku nevíte rady, rádi za vás tento problém vyřešíme.

Kolik stojí nový řetízek k žaluziím?

Cena jednoho řetízku se pohybuje v jednotkách, maximálně desítkách korun, nejde tedy o finančně náročnou záležitost.

Nezávazná poptávka

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
© 2023 ZK BLINDS s.r.o. | www.budvidetnawebu.cz
Kariéra