23. 6. 2022

4 tipy, jak správně čistit žaluzie, rolety i další stínící techniku

I ta nejlepší stínící technika potřebuje jednou za čas vyčistit. Ať už doma nebo ve firmě používáte klasické žaluzie, rolety či plisé, vyplatí se o „stínící pomocníky“ aspoň jednou za čas postarat. Jak na to, které přípravky a nástroje budete potřebovat a proč se nemusíte bát, že by vám čištění zabralo celý víkend?

Když lidé dělají jarní a vánoční úklid, vygruntují kompletně vše – od poliček, přes okna až po podlahy. Často ale zapomenou vyčistit žaluzie, rolety nebo jinou stínící techniku. Péče o ni je přitom nenáročná a zvládne ji každý.

Proč čistit stínící techniku

Na stínící technice se stejně jako na dalších předmětech zachytává prach a nečistoty, a to vevnitř v místnostech i venku. Po nějaké době tak stínění potřebuje očistit, aby vypadalo stále jako nové a aby neznečišťovalo vaše obydlí. Zvlášť alergikům může prach ze žaluzií či rolet nadělat spoustu starostí.

Jak čistit hliníkové žaluzie

Hliníkové žaluzie mají výhodu, že jsou vyrobené z odolného materiálu a jejich čištěni je díky tomu snadné, zvláště když zvolíte lamelu z plechu 0,21 mm.

Na základní údržbu hliníkových žaluzií vám postačí lehce namočený hadřík, kterým jednotlivé lamely utřete z obou stran. Kromě vody můžete v malém množství použít i univerzální čistící přípravek. Ten hodně pomáhá, pokud se potřebujete zbavit mastnoty na žaluziích. Čistit se dá jak jedna lamela po druhé, tak všechny naráz. Stačí žaluzie nastavit do polohy zatemnění a pomalu je hadříkem projet shora dolů.

TIP: Můžete požít parní čistič, nebo kartáč na čištění žaluzií.

Hliníkové žaluzie lze částečně vyčistit i vysavačem, ale v takovém případě doporučujeme postupovat opatrně, abyste si lamely žaluzií neponičili.

Jak čistit dřevěné žaluzie

Také vnitřní dřevěné žaluzie utřete snadno hadříkem nebo utěrkou, ale protože se jedná o přírodní materiál, vyvarujte se při čištění používání vody. Dřevo by po vsáknutí vody mohlo měnit svůj tvar a strukturu.

Jak tedy postupovat? Buď dřevěné žaluzie setřete pouze na sucho, nebo si pro tento účel pořiďte speciální přípravek na dřevo. Máte tak jistotu, že si žaluzie nepoškodíte a zůstanou v bezpečí.

Jak čistit rolety

Zatímco u žaluzií není prakticky co řešit, čištění rolet byste měli věnovat větší pozornost. Především proto, že bývají vyrobené z různých látek, které mají různé vlastnosti a podle toho je potřeba k údržbě přistupovat.

Když na sobě rolety nemají špinavé fleky a potřebujete z nich pouze odstranit prach, výborně vám poslouží vysavač s nástavcem.

Pakliže rolety vyžadují důkladné čištění a vysavač ani suchý hadřík nestačí, přistupte k údržbě vodou – ale k takové, abyste trvale nepoškodili látku rolety. Proto se nejprve podívejte do příbalových informací k roletám, zda se mohou prát a jestli je na ně možné použít běžné čisticí prostředky. Jestliže je prát nelze, opatrně omyjte špinavá místa hadrem namočeným ve vodě a v bezpečném čistícím prostředku.

A ještě jedna důležitá informace: po vyčištění roletu pořádně vysušte, předejdete tak riziku vzniku plísní, které roletu z dlouhodobého hlediska ničí.

TIP: Po vyčištění nechte roletu staženou dolů do konečného vysušení.

Jak čistit plisé

Naše plisé má již v základní provedení antistatickou látku, které se prach jednoduše vyhýbá.

Pokud z plisé potřebujete vyčistit těžký prach ze stavebních prací, provedete to vysavačem při nízkém stupni sání. Stejně tak na plisé můžete očistit špinavá místa houbou/hadříkem, opět za pomocí vody a trochy čisticího prostředku. Případně plisé žaluzie čistěte i kartáčem, ale opatrně, aby látka nepřišla k úhoně.

Jednou za čas je nicméně vhodné – pokud to látka umožňuje – plisé vyprat. Že jste to nikdy nedělali? Nevadí, stačí se držet těchto kroků:

1. Plisé stáhněte do nábalu

2. Sundejte Plisé z okna (sundáním kotvících botiček)

3. Celý nábal namočte ve vaně s vlažnou vodou (30 ˚C) a jemným, čistícím

prostředkem

4. Po 15 minutách Plisé rozbalte a nechte ihned vodu vytéct ze záhybů

5. Perte stejnosměrnými pohyby v roztoku vody a jemného, čistícího prostředku

6. Vyjměte Plisé z vany, chyťte za profil a důkladně osprchujte vlažnou vodou tak,

aby mohla okamžitě vytéct

7. Plisé stáhněte a důkladně vymačkejte

8. Vlhké a stažené Plisé umístěte zpět na okno

9. V zataženém stavu nechte cca 12 hodin, občas Plisé otevřete a zavřete

Pokud budete dostatečně opatrní a nepoužijete při praní žádný agresivní prací prostředek, nemusíte mít obavy, že byste čištění pokazili.

Rádi poradíme s čištěním stínění i jeho nákupem

Plánujete si pořídit stínění od Žaluzií komfort a ani po přečtení výše uvedených rad nevíte, jak konkrétní typ stínění čistit? Rádi vám poradíme přímo po zakoupení výrobku, případně pak kdykoliv na e-mailu praha@zaluziekomfort.cz. Stejně tak vám řekneme, jak vybrat to nejlepší stínění pro vaši potřebu – od žaluzií, přes rolety a plisé až po sítě proti hmyzu. Objednávat můžete rovnou přes poptávkový formulář.

Nezávazná poptávka


© 2022 ZK BLINDS s.r.o. | www.budvidetnawebu.cz